V rámci bez obrazu ... Večery současné hudby a poezie

Komentáře

Napsali o nás: BABYLON - Večery ve Viole

BABYLON, číslo 4 / ročník XVIII - 15. PROSINCE 2008

Franz Frances

Nejmazanější turistickou atrakcí letošního roku, kterou může pražská poesie nabídnout, jsou bezesporu večery současných básníků a jazzu v poetickém divadélku Viola, nazvané V rámci bez obrazu. Viola se vrátila do období před 45 lety, kdy zde básně přednášel Václav Hrabě v pořadu Jiřího Ostermanna Komu patří jazz. Tyto večery jsou literárním mýtem, podobně jako skolení kance Bivojem patří mezi mýty buřičsky státotvorné. Navázat na ně se podařilo až básníkovi Ondřeji Linhartovi. Právě v pořadech nazvaných V rámci bez obrazu. Do poetické „talkshow“ zve Ondřej Linhart jednou za měsíc hosta a jazzovou skupinu, která je doprovází, nebo s nimi improvizuje a jamuje.

Podobně jako Hrabě ani Ondřej se nedrží v koutě a některé večery probíhají nebo končí jako happeningy. Na počátku bylo metro. „Jeli jsme v tramvaji opilí na Žižkov,“ vzpomíná na začátky Ondřej. Bohémská dvojka, kterou tvořil se zvukařem Michalem Stehlíkem, snila o básnických večerech ve Viole. Michal Stehlík byl ve Viole zvukařem a dobře si uvědomoval, jaká se kolem básnických večerů ze 6O. let točí legenda. Ondřej byl zase ve Viole stálým štamgastem — začal prý Rimbaudem. Jednou prý jedním bonmotem rozvztekal herce Kostku natolik, až rozbil půllitr. „Já jsem herec Národního divadla, mladý pane,“ křičel Kostka. Ti dva nakonec dotáhli svůj bohémský sen do skutečnosti. Linhart už měl přitom ostruhy s pořádáním básnických dýchánků na prvomájovém Petříně. Odtud znal i básníky, své pozdější hosty. Dlouho a pečlivě připravovaná premiéra nového pořadu se uskutečnila 1. 2. 2OO7 a měla úspěch.
Tehdy se připojili další spolupracovníci, například kytarista a dokumentarista Luboš Jeřábek. O měsíc později ve Viole vystoupil Igor Malijevsky. Publikum začalo na pověstné večery chodit a neodradilo je ani přepychové vstupné.
Většinu návštěvníků tvoří stálí hosté a lístky se prodávají v předprodeji. V Rámci bez obrazu vystupovali například Vít Janota, Petr Pazdera Payne, Tomáš Míka nebo v asi nejúspěšnějším pořadu vůbec Svatava Antošová — Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala. Z mladší generace lelkujících zevlů s podivnými jmény vystoupili Shock nebo Ticho.
Dlouho se zdálo, že roční existence skončí a že přednost dostanou pořady na něž chodí povinně školní besídky. Kvalita a láska ale nakonec zvítězily a Viola získala na večery současných básníků grant. Večery budou pokračovat i příští rok. Milovníci poesie pražské by tak rozhodně neměli zaváhat. Mají ještě celý rok na to, aby na živé srdce zažili básnický večer ve Viole. Je to totiž to ONO!! Není to žádná cukrárna poesie. Jen je věčná škoda, že mezi stolky ve Viole nelze divoce křepčit, ani se svíjet v hypnotizujících šamanských tancích.

10.1.2009 | Luboš Jeřábek | zpět

Komentáře

2016 Camelquerque s.n.u.